Könyvek a brit királyi családról, avagy mit érdemes elolvasni a monarchiáról és a Windsor-házról, ami friss, modern, és talán pontos is? Ebben a bejegyzésben olyan köteteket gyűjtöttem össze, melyek a brit királyi család egy-egy személyéről szólnak, vagy akár az egész intézményt vállalkoznak bemutatni. A lista fő szempontja pedig az volt, hogy viszonylag frissen megjelent kötetekről legyen szó. Életrajzok, memoárok, albumok, és szórakoztató irodalom kategóriára bontva a könnyebb döntés érdekében.

Könyvek a brit királyi családról – ha érdekel a monarchia és a Windsor-ház

A brit királyi család szerintem egy igen izgalmas téma, és olyan érzésem van, hogy minden könyvvel, melyet elolvasok árnyalódik a képem róluk. Természetesen nem csak az anyanyelvemen olvasok róluk, azonban ebben a bejegyzésben csak a magyarul megjelent köteteket igyekeztem összegyűjteni. Angolul ennek a mennyiségnek a sokszorosa jelent meg, vagy jelenik meg akár egy év leforgása alatt is, és bízom benne, hogy lassan, de biztosan magyarul is bővülnek majd a brit királyi családról elérhető kötetek.

Addig pedig íme a könyvek a brit királyi családról, amikre szerintem érdemes vetni egy pillantást, valamint én is igyekszem idővel minél többről bővebben is írni a blogon. Amiket már olvastam és írtam róluk, ott linkeltem a könyvajánló bejegyzéseket, valamint Molyon is készítettem egy listát a posztban felsorakoztatott kötetekről.

Életrajzok

Andrew Morton: Erzsébet és Margit – A Windsor nővérek

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Andrew Morton: Erzsébet és Margit – A Windsor nővérek

A korona című sorozat rajongói minden bizonnyal örömmel fogadják ezt a remek életrajzot a New York Times bestseller szerzőjétől, amely az örökös reflektorfényben élő II. Erzsébet királynő és húga, Margit történetét dolgozza fel.

A nővérek mindig közel álltak egymáshoz, és jó barátok voltak. Azonban amikor a sors furcsa fintorának köszönhetően nagybátyjuk, VIII. Eduárd úgy döntött, hogy lemond a brit trónról, kettejük kapcsolata hirtelen megváltozott. Margitnak attól kezdve kötelessége volt teljesíteni Erzsébet kívánságait, és pukedliznie kellett a nővére előtt, akit addig csak Lilibetnek hívott.

Erzsébet mindig sztoikus nyugalommal, derűsen fogadta húga különcségeit, de Margitnak küzdenie kellett azért, hogy megtalálja helyét és pozícióját a rendszerben. Az sem volt számára könnyű, hogy megfeleljen a környezete elvárásainak, és ez gyakran vezetett feszültségekhez. Ismert történet, hogy a királynőnek kellett közölnie Margittal az egyház és a kormány döntését, mely szerint nem támogatják házasodási szándékát az elvált Peter Townsend repülőezredessel. A kialakult helyzetben a hercegnő választás elé került: megtartja nemesi címeit és az ezekkel járó biztos egzisztenciáját, vagy mindezekről lemond a szerelméért.

A könyv bemutatja, hogyan alakult a testvérek kapcsolata a zárt családi körben töltött idilli gyerekkorban, szüleiktől elválasztva a világháborús évek alatt, majd a király halála után, amikor Erzsébet követte apját a trónon.

Andrew Morton legújabb életrajzi munkája betekintést nyújt a két alapvetően eltérő természetű testvér életébe: egyikük mindent a kötelességnek és a felelősségteljes viselkedésnek rendelt alá, a másik mindennek ellenszegült. A könyv egyedülálló részletességgel mutatja be, milyen hatással voltak a testvérek a monarchiára és a királyi családra, valamint azt is megtudhatjuk, hogyan tudtak alkalmazkodni a huszadik század társadalmi normáinak változásaihoz.


Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő – Egy modern uralkodó élete

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő – Egy modern uralkodó élete

II. Erzsébet már életében legendává vált, és nem csupán uralkodásának példátlan hossza miatt. A huszonöt éves korában trónra került királynő az állandóságot testesítette meg alattvalói, sőt az egész világ számára, és az egyik utolsó tanúja volt a 20. század sorsfordító eseményeinek. Halálával minden túlzás nélkül egy korszak zárult le. Ám ikon mivolta mellett Erzsébet mindenekelőtt hús-vér ember volt. A neves életrajzíró, Sally Bedell Smith ezt az embert mutatja be nekünk.

Az Erzsébet, a királynőben megismerünk egy fiatal lányt, aki nagybátyja trónfosztása után hirtelen a trónörökös szerepében találja magát. Találkozunk a tizenhárom éves Lilibettel, amint beleszeret egy Fülöp nevű tengerészkadétba, és eltökéli, hogy feleségül megy hozzá, még ha szülei a vagyonosabb angol arisztokratákat részesítenék is előnyben. Látjuk a tizenéves lányt, ahogy a második világháború idején katonai teherautókat szerel, majd a győzelem napján Winston Churchill mellett áll a Buckingham-palota erkélyén. Majd fiatal királynőként lép elénk, aki igyekszik egyensúlyt találni kettős szerepkörében, mint uralkodó és mint kétgyermekes fiatalasszony. Sally Bedell Smith átcsempész minket a palota kapuin, hogy nyomon követhessük a királynő mindennapos rutinjait – a “vörös dobozokat”, bennük a kötelezően áttekintendő aktuális dokumentumokkal; a fizikailag is megerőltető külföldi körutazásokat; a sajtó szüntelen figyelmét – s persze személyes kapcsolatát Fülöp herceggel, élete szerelmével; a gyermekeivel s olykor zűrös házastársaikkal; az unokáival és a barátaival.

II. Erzsébet a szolgálat, alázat és kitartás példaképévé vált, és iránymutatása nemzedékek sorát inspirálja majd.


Matthew Dennison: A királynő – Őfelsége, II. Erzsébet brit uralkodó életrajza

Matthew Dennison: A királynő – Őfelsége, II. Erzsébet brit uralkodó életrajza

II. Erzsébet Nagy-Britanniában és az egész világon emberek milliói számára testesíti meg a monarchia eszméjét. Közel egy évszázadnyi világtörténelmet felölelő élete során megtapasztalhatta a második világháború és a koronavírus-járvány időszakát is. Uralkodása alatt eddig tizenöt miniszterelnök szolgált Churchilltől Johnsonig, és tizennégy amerikai elnök kormányzásának volt tanúja Trumantól Bidenig. A britek döntő többsége már nem is emlékszik arra a világra, amikor ne ő lett volna az állam és a Brit Nemzetközösség vezetője.

A brit történelem leghosszabb ideig trónon lévő uralkodójáról szóló életrajzban Matthew Dennison aprólékosan végigköveti II. Erzsébet életét egy olyan korban, amelyet korábban példátlan léptékű társadalmi változások jellemeztek. A stílusában elegáns, ítéleteiben alapos és megfontolt mű éppúgy beszámol a kivételes királyi sors örömeiről és diadalairól, mint a csalódásokról és a ballépésekről. Mérlegre teszi annak az asszonynak az eredményeit, akire az egész világon az olyan klasszikus – bár napjainkban kevésbé értékelt – erények hiteles képviselőjeként tekintenek, mint a kötelességtudat, az állhatatosság, a jótékonyság és a sztoikus tartás.


Ha videós formában is érdekel II. Erzsébet királynő élete, a YouTube-csatornámon megtalálod a róla szóló portrét:


Robert Jobson: Fülöp herceg évszázada – Az edinburghi herceg rendkívüli élete

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Robert Jobson: Fülöp herceg évszázada – Az edinburghi herceg rendkívüli élete

Csecsemőkorában egy narancsosládában menekítették ki az anarchiába süllyedő Görögországból, gyerekként meg kellett birkóznia édesanyja mentális betegségével és nővére tragikus halálával. Ifjú haditengerészként az életét kockáztatta a második világháborúban, majd II. Erzsébet férjeként 73 éven keresztül szolgálta a brit monarchiát, a királynő megingathatatlan támaszává vált. Az 2021-ben, 100 éves korában elhunyt Fülöp herceg lenyűgöző életpályát futott be, keresetlen őszintesége, a maga korában merésznek számító kezdeményezései és odaadó filantrópiája pedig messze kiemelte őt az arisztokráciából.

A brit királyi család életéről több mint három évtizede tudósító író-újságíró, Robert Jobson könyve ezt a rendkívüli életet és embert mutatja be. Elmélyült kutatómunkán, személyes élményeken, valamint első kézből származó beszámolókon alapuló könyvében feltárja, hogyan vált az elhivatott katona Erzsébet királynő tántoríthatatlan társává, szükség esetén a háttérben megbúvó tanácsadójává majd’ 75 éven át, és hogyan modernizálta a brit monarchiát. Fülöp herceg rendkívüli élete mindnyájunk számára példát mutat hűségből és kitartásból.


Pierrick Geais: Vilmos herceg – A trónörökös

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Pierrick Geais: Vilmos herceg – A trónörökös

Az egyik legnépszerűbb tagja a brit uralkodóháznak, jóképű, okos, intelligens. Vilmos hercegnek minden reménye megvan arra, hogy a monarchia koronás fője legyen. Életéről, eddigi pályafutásáról, valamint kiterjedt és világszerte ismert családjáról írt izgalmas könyvet a francia Vanity Fair királyi sztorikra szakosodott újságírója, Pierrick Geais. A kötetet színes képmelléklet gazdagítja.

Hogyan tudatta Károly elsőszülött fiával, Vilmossal anyja halálhírét? Miért töltött Cambridge hercege egy éjszakát hajléktalanként London utcáin? Miért választotta Vilmos a skóciai St. Adrews egyetemet az addig a családjánál szokásos Oxford vagy Cambridge helyett? Kiknek csapta a szelet Kate Middleton előtt? Vilmos hol találkozott későbbi feleségével, és hogyan sikerült néhanapján sajtókíséret nélkül randevúzniuk? Hányszor szakított egymással a szerelmespár, mire végre egybekeltek? A könyv a fenti kérdésekre biztos forrásból érkező válaszokat ad, és még jó néhány hasznos információval szolgál, ha mindent tudni akarunk a brit trón várományosáról.


Angela Levin: Kamilla, Anglia királynéja – Számkivetettből királyi társ

Angela Levin: Kamilla, Anglia királynéja – Számkivetettből királyi társ

Camilla Shand, azaz Kamilla, Anglia királynéja állt a középpontjában a brit monarchia egyik legnagyobb válságának: Károly herceg – ma már III. Károly – és Diana hercegné katasztrofális házasságának és botrányos válásának. A közvélemény évtizedeken keresztül őt hibáztatta a királyi családot a bulvármédia kedvenc célpontjává tevő eseményekért, ám Kamilla története legalább annyira szól a szerelemről, odaadásról és kitartásról, mint a házastársi hűtlenségről.

Kamilla az elmúlt évek során sikeresen állította helyre a saját, illetve férje, Károly hírnevét. II. Erzsébet királynő legfőbb támaszává vált az uralkodó utolsó évében szeretett férje, Fülöp elvesztése után, és ellenlábasai túlnyomó többségét is meggyőzte arról, hogy méltó az Egyesült Királyság királynéja címre.

Angela Levin, az egyik legismertebb brit királyi tudósító Kamilla rendkívüli életútját írta meg hiánypótló könyvében. A Kamilla, Anglia királynéja gyerekkorától kezdve követi a későbbi királyné életét, akinek egyik felmenője VII. Eduárd király szeretője volt. Feltárja több mint fél évszázados, minden vihart túlélő kapcsolatát Károly herceggel és hűvös fogadtatását a királyi családban. A Kamilla bizalmasaival, gyerekkori barátaival és munkatársaival készített interjúkon alapuló könyv emellett bemutatja, hogyan vált a könnyelmű fiatal lányból a királyi család egyik legkötelességtudóbb, legkeményebben dolgozó tagja, hogyan rehabilitálta a saját és férje hírnevét – és mentette meg ezáltal a brit monarchiát.

A Kamilla, Anglia királynéja nélkülözhetetlen olvasmány azoknak, akik szeretnének betekintést nyerni a brit monarchia történetének legújabb fejezetébe.


A Kamilla királynéról szóló videót itt éred el:


Andrew Morton: Diana a szerelmet kereste

Andrew Morton: Diana a szerelmet kereste

A Diana utolsó öt évéről írt könyvében Andrew Morton minden tehetségét latba veti mint kutató és tényfeltáró újságíró, hogy leírja a becstelenség, a megcsalatás és a cinikus manipuláció hajmeresztő meséjét.

Évekkel Diana halála után az az író, akiben a hercegnő a legjobban megbízott, visszament és új források és anyagok felhasználásával, valamint kiadatlan anyagokra és interjúkra építve megpróbálja megértetni magát a nőt: reményeit, félelmeit, démonait és kedvteléseit. A könyv bemutatja a hercegnő felnőtt életét, boldogságkeresését, házassága alatti és utáni szerelmi kapcsolatait. Őszinte és részrehajlás nélküli beszámoló a 20. század egyik leginkább csodált, befolyásos szereplőjéről. Teljességre törekvő életrajz Dianáról, aki még halálában is a szívek királynője maradt.

“Miközben meg akarjuk érteni Diana hercegnő bonyolult és rendkívüli életét, gyakran nem sokat törődünk azzal, milyen nagy utat tett meg a hercegnő, és milyenek voltak azok a személyes és társadalmi akadályok, amelyeket megpróbált leküzdeni. Élt köztünk egy nő, aki – Hillary Clinton szavaival – >bátorságról és kitartásról tett tanúbizonyságot azzal, hogy mindahányszor felállt és tovább ment, amikor az élet a padlóra küldte.< Könyvem ezt az utat írja le, és állít emléket Lady Dianának.” Andrew Morton


A Diana hercegnéről készült videóim lejátszási listáit itt találod:


Antonio Caprarica: Diana utolsó nyara

Antonio Caprarica: Diana utolsó nyara

Csak boldog akart lenni.

Eleinte minden oka megvolt rá: szerelmi házassággal bekerült a királyi családba, élvezte az azzal járó előnyöket, a bokacsattogtatást, a magánrepülőt, a különvonatot, a luxust – és a kitüntető figyelmet. A sajtóét is! Ő lett a monarchia legnépszerűbb márkája, “a szívek hercegnéje”, a divatikon, a szépség és az érzékenység, az empátia jelképe. A leendő király anyja.

Aztán csalódnia kellett. Ott érte a csapás, ahol a legjobban tud fájni: a szívén. 1996. augusztus 28-án Diana már nem királyi fenség, hivatalosan is elvált. A válása után azonban ugyanúgy érdekelte az embereket – vagy talán még inkább -, hogy mit csinál, kit szeret, milyen ruhát visel, hol nyaral ez a megcsalt, boldogtalan fiatalasszony.

Antonio Caprarica – húsz évvel a tragédia után – Diana életének utolsó szakaszát eleveníti fel. Az olasz szerző külföldi tudósítóként sokáig élt Londonban, több könyvet írt a Windsorokról. Azon a nyáron, amely Diana és utolsó szerelme, Dodi Fayed életét követelte, ő is a Smaragd-parton nyaralt, ahol ők, látta, milyen küzdelmet vív a személyzet a paparazzók serege ellen, hogy ezt a két embert, ha csak percekre is, békén hagyják. Megértette, mit jelent az a talán cinikusan hangzó kijelentés, hogy “Az élő Diana a címlapon a dupláját érte minden más címlapnál. A halott Diana a duplájának a dupláját éri.”

Ez a barátnők, szemtanúk, testőrök, kuruzslók visszaemlékezése nyomán, hatósági vizsgálatok alapján rekonstruált történet amilyen szép, olyan szomorú. A boldogság romjait hordja össze.


Diana hercegné utolsó éveiről ebben a videóban találsz több információt:


Clive Irving: Az utolsó királynő – Hetven év küzdelem a monarchiáért

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Clive Irving: Az utolsó királynő – Hetven év küzdelem a monarchiáért

2019-ben úgy tűnt, a királynő végre fesztelenül mozog a Windsorok új generációja által teremtett modern világban, miközben a Brexit-kampány ironikus módon arra ösztönözte a briteket, hogy hagyjanak fel végre a vágyakozással az iránt a dicsőséges kor iránt, amely valójában sohasem létezett. Ám Clive Irving különleges életrajza egy törékeny intézményt tár elénk, amelynek rendkívül kötelességtudó matriarchája csak úgy tudta biztosítani a monarchia túlélését, hogy fausti paktumot kötött a könyörtelen médiával. A rettenetes 1992-es év után a királynő olyan egyedülálló eredményességgel állította helyre saját maga és ezáltal a királyság intézményének hírnevét, amely példa nélkül való a világtörténelemben.

Az utolsó királynő nem szokványos életrajz. Clive Irving egy oknyomozó újságíró kritikus szemével mutatja be Erzsébet és a királyi család életét a fennmaradásért vívott küzdelemben, melynek során sosem látott változásokkal kellett szembesülniük.


Általános összefoglalóm a brit királyi családról:


Andrew Morton: Meghan – Hollywoodból a Buckingham-palotába

Andrew Morton: Meghan – Hollywoodból a Buckingham-palotába

Amikor Meghan Markle-t és Harry herceget 2016 júliusában egy közös barátjuk bemutatta egymásnak, nem gondolták volna, hogy alig tizenhat hónappal később, 2017 novemberében a románcuk eljegyzéshez, majd 2018 májusában esküvőhöz fog vezetni.

Azóta egyre nő a rajongásunk Meghan iránt, aki szétfeszítette a királyi család avítt kereteit. Szinte mindenben különbözik a Windsor-ház korábbi szemérmes menyasszonyaitól. Meghan magabiztos, karizmatikus és kiegyensúlyozott egyéniség. Az eljegyzésük alkalmával készült interjújuk meghitt és szeretetteljes hangneme éles ellentétben áll Károly herceg és Lady Diana Spencer mesterkélt és hideg párbeszédeivel.

A leendő hercegnőről készült első életrajz írója, Andrew Morton, bemutatja Meghan gyökereit, és részletesen beszámol a gyerekkoráról. Megtudjuk, hogy a Los Angeles-i Valley-ben nőtt fel, egy katolikus leányiskolában tanult, és a szülei korán elváltak. Bepillantást nyerünk a 2013-ban válással végződő első házasságába, és megismerjük a hollywoodi érvényesülésért folytatott küzdelmeit, és a kevert etnikai háttere miatt elszenvedett méltatlanságokat. Majd örülünk, amikor a Briliáns elmék című tévésorozat végre elhozza számára az áttörést, és csodáljuk a humanitárius nagykövetként végzett munkáját – ami Diana hercegnő szenvedélyére emlékeztet. Tudomást szerzünk a két kontinensen zajló királyi románc részleteiről, amelyeket eleinte titokban tartottak, ám végül a világ tudomást szerzett a szenzációs hírről, és Meghan hirtelen a nemzetközi média reflektorfényébe került.

Morton a családtagok, a közeli barátok beszámolóival és még sehol sem publikált fényképek bemutatásával segít nekünk megismerni az igazi Meghant. Kifejti a véleményét arról, hogy eddig milyen hatással volt a leendő hercegnő a Windsor-ház merev hagyományaira, és mit tartogathat még a jövő.

Megjelenik a május 19-i esküvő előtt.


Memoárok (visszaemlékezések)

Harry herceg: Tartalék 

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Harry herceg: Tartalék

Az Örökös és a Tartalék – nem értékítélet, mégsem lehet félreérteni. Én voltam az árnyék, a támasz, a B terv… Akkor hívtak, ha helyettesítésre vagy figyelemelterelésre volt szükség. Ezt életem kezdetén tudatták velem, majd rendszeresen meg is erősítették.”

Édesanyja elvesztése előtt Harry herceget úgy ismerték, mint a komoly Örökös (bátyja, Vilmos herceg) gondtalan, jókedvű Tartalékát. A gyász azonban mindent megváltoztatott. Nehézségei akadtak az iskolában, dühös volt és magányos. Mivel a sajtót tartotta felelősnek anyja haláláért, nehezen fogadta el, hogy neki is a reflektorfényben kell élnie az életét.

21 éves korában csatlakozott a brit hadsereghez, ahol a fegyelem rendszert vitt az életébe. Két bevetés után hősként kezelték otthon, mégis elveszettebbnek érezte magát, mint valaha. Poszttraumás stressztől szenvedett, pánikrohamokkal küzdött. És ami a legfontosabb: nem találta az igaz szerelmet.

Aztán találkozott Meghannal. A világot magával ragadta a pár filmbeillő szerelme, és örömmel követték a meseszerű esküvőt. A sajtó azonban a kezdetektől fogva bántó, rasszista megjegyzésekkel, illetve különféle hazugságok terjesztésével támadta Harryt és Meghant. Látva felesége szenvedését, biztonságuk és mentális egészségük romlását, Harry nem látott más kiutat, mint hogy elhagyja szülőföldjét, még mielőtt a történelem megismételné önmagát. Az évszázadok során nem sokan merték otthagyni a királyi családot… az utolsó, aki ezt megpróbálta, épp Harry édesanyja volt.

A könyv keresetlen és tántoríthatatlan őszinteséggel mutatja be az önvizsgálat és a küzdelmes megértés fájdalmas folyamatát, a gyászt is legyőző szeretet örök hatalmát.


Videós könyvkritika:


Anne Glenconner: Az udvarhölgy – Egy nem mindennapi élet a korona árnyékában

Anne Glenconner: Az udvarhölgy – Egy nem mindennapi élet a korona árnyékában

Margit hercegnő udvarhölgyének nem mindennapi életébe nyerhetunk bepillantást, aki nyoszolyólány volt a királynő koronázási szertartásán. Anne Glenconner könyve felfedi a The Crown című Netflix-sorozat hátterét, valamint beszél a saját élete fordulatos eseményeiről és tragédiáiról, amelyekben mindvégig bátran helyt állt, és a generációjára jellemző kitartással vészelte át a nehézségeket.

Anne Glenconner gyerekkora óta közel áll a királyi családhoz. Leicester ötödik grófjának elsőszulött gyermeke volt, de ,,nagy csalódás”-t okozott a családnak, mert lányként nem lehetett örökös. Holkham Hallban, Anglia egyik legnagyobb birtokának kastélyában nőtt fel, ami Sandringhammel határos, így sokszor játszottak egyutt Erzsébet és Margit hercegnővel.

Udvarhölgyként és a koronázási szertartás egyik nyoszolyólányaként, Lady Glenconner a királyi ház történetének hiteles szemtanúja, ugyanakkor a túlélője és képviselője egy olyan generációnak, amelyben az arisztokrata nők örökség nélkul maradnak, mégis komoly társadalmi elvárások nehezednek rájuk.

Anne Glenconner a karizmatikus, de rendkívul csapodár Colin Tennant, Lord Glenconner, felesége lett. Colin Tennant megvásárolta Mustique szigetét, és Anne Glenconnerrel egyutt egy paradicsomot hozott létre gazdagok és hírességek számára. Egyik első vendéguk volt Mick Jagger és David Bowie, de a szigetet Margit hercegnő is megszerette, és a kedvenc nyaralóhelye lett.

Anne Glenconner udítő szellemességgel, őszinteséggel és bátorsággal számol be az aranykalitkában töltött élete eseményeiről, az életre szóló barátságáról Margit hercegnővel, és arról, hogy az utóbbi években végre ő is élvezheti a jól megérdemelt szabadságot, ami mindenkit megillet.


A Margit hercegnőről szóló videós összefoglaló:


Albumok és bookazine-ok

Rob Attar & Rhiannon Davies (szerk.): A királynő – A BBC History Magazine készítőinek összeállítása életéről és a korszakról

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Rob Attar & Rhiannon Davies (szerk.): A királynő

II. Erzsébet 1926 áprilisában született, amikor Nagy-Britanniában már csak két hét volt hátra az ország legnagyobb sztrájkjáig, a társadalom még nem heverte ki az első világháború borzalmát, és a Birodalom még az egész földet behálózta. A következő évtizedben a világot és a nemzetet is hatalmas megrázkódtatások érték, de egyetlen sarokköve mindig változatlan maradt: a királynő.

A BBC History ebben a különleges, fotókkal gazdagon illusztrált összeállításban sok írását gyűjtötte össze, és frissítette fel. Ezeknek a történészek és más szakértők által írt cikkeknek némelyike megjelent már a BBC History Magazine-ban vagy a lap különkiadásaiban.

Kiadványunkban olvasóink megismerhetik a királynő életútját: a korai éveket, amikor hercegnőként még nem nehezedtek rá a korona viselésével járó terhek; a háborúban végzett munkáját; házasságát a néhai Fülöp herceggel; a családi élet örömeit és nehézségeit; hosszú uralkodásának számos fordulópontját és eredményét. Olvashatunk néhány nagy változásról, amelyek során az ország és a világ egésze is átalakult, és arról, milyen szerepe volt ezekben a királynőnek – nem utolsó sorban a Nemzetközösség fejlődésében.


Nicholas Owen: Diana, a nép hercegnője

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Nicholas Owen: Diana, a nép hercegnője

augusztus 31-én a világot megrázta a korszak legnépszerűbb és legtöbbet fényképezett asszonyának, Diana walesi hercegnének a halála. Embermilliók gyászolták, és azóta is tovább él közös emlékezetünkben.

Nicholas Owen, a királyi család eseményeinek korábbi tudósítója feleleveníti Diana gyermek- és kamaszkorát, egybekelését Károly herceggel, gyöngéd pillanatait szeretett fiaival, sugárzó szépségét és fáradhatatlan, nemzetközi léptékű jótékonysági tevékenységét. Megemlékezik az “Anglia rózsáját” övező gyász könnyfacsaró pillanatairól. Kitér arra, miként érződik hatása fiai, Vilmos és Harry ténykedésére, akik szeretettel védik és ápolják édesanyjuk emlékét.

A több mint 250 fotóval illusztrált kötet megrendítő elevenséggel állít emléket a szívek királynőjének.


II. Erzsébet királynő élete és a királyi család – A lenyűgöző életút képekben

II. Erzsébet királynő élete és a királyi család – A lenyűgöző életút képekben

Ebből a lenyűgöző, festmények és fotók garmadájával illusztrált könyvből minden fontos részletet megtudhatunk II. Erzsébet uralkodásáról, a királyi család tagjairól és a brit monarchia történetéről. Születésétől haláláig követhetjük a már életében legendává vált II. Erzsébet életét, és exkluzív, szívbe markoló fotók révén lehetünk szemtanúi a királynő végső útjának, valamit a királyi család új nemzedéke színrelépésének. A II. Erzsébet királynő élete és a királyi család méltó mementója a legendás uralkodónak.


II. Erzsébet királynő uralkodása képekben

II. Erzsébet királynő uralkodása képekben

,,Kijelentem mindannyiuk előtt, hogy egész életemet, legyen bár rövid vagy hosszú, az önök szolgálatának és nagybirodalmi családunk – amelyhez mindannyian tartozunk – szolgálatának szentelem.” Ez volt Erzsébet hercegnő ígérete a Brit Nemzetközösség és Birodalomnak egy beszédben, amelyet a rádió 1947. április 21-én, a 21. születésnapján közvetített a dél-afrikai Fokvárosból. II. Erzsébet 70 éven át megtartotta azon ígéretét, hogy népét szolgálja, és Nagy-Britannia, valamint a Nemzetközösség ma élő lakosainak többsége nem is ismert más uralkodót, csak őt. Ebben az évben ünnepeltük a királynő platinajubileumát, ő volt az elő brit uralkodó, aki eljutott ehhez a rendkívüli mérföldkőhöz. Uralkodása során megért jó és rossz időket, de mindig rendíthetetlen és állandó szereplő maradt az elmúlt hét évtized társadalmi és politikai felfordulásai közepette. Tekintsük meg uralkodása és személyes élete néhány kulcspillanatát.


III. Károly király

III. Károly király

Köszöntjük annak a fiúnak a világában, akiből király lett.

A leendő III. Károly király Nagy-Britannia leghosszabban regnáló uralkodójának fiaként született, sok kemény és szívfájdító évet élt át, nehéz iskolás éveitől kezdve a Lady Diana Spencerrel kötött viharos házasságáig és két fia nyilvános reflektorfényben zajló felnevelésének számos kihívásáig. Ám sok sikert is megélt, a Kamillával való kapcsolatától a klímaváltozás elleni küzdelemben tett erőfeszítéseiig és azzal a nyilvánossággal kialakított tartós kötelékig, amely most már a királyának nevezi. Lapozzunk hát bele a bookazine-ba, és kísérjük őt el az érzékeny kisfiútól a kötelességtudó modern uralkodóig vezető úton.


Videós összefoglaló a korábbi Károly hercegről, a jelenlegi III. Károly királyról:


Szórakoztató irodalom

Julie Heiland: Diana, a szívek királynője

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Julie Heiland: Diana, a szívek királynője

London, 1978. A tizenhét éves Diana Spencer egy pólómérkőzésen vesz részt. Mivel a fiatal lány az ország egyik legtiszteletreméltóbb nemesi családjából származik, nem idegen tőle ez a nagyvilági közeg. Otthonosan mozog az előkelő látogatók közt, és hamarosan flörtölni kezd Nagy-Britannia trónörökösével, Károly herceggel. Kevesebb mint három évvel később, 1981 júliusában az ifjú pár és 3500 meghívott már az évszázad esküvőjét ünnepli a Szent Pál-székesegyházban.

Diana a királyi család szigorú protokolljának nem tud megfelelni, ezért a beilleszkedés mindennapos kihívást jelent számára. Bár Károly nem viszonozza szerelmét, és Diana magányosnak, kirekesztettnek érzi magát az udvarban, a szívek imádott hercegnője mégis megtalálja a maga útját. A világ hamarosan a lábai előtt hever…


Eva-Maria Bast: A királynő

Eva-Maria Bast: A királynő

1938-ban, amikor a fiatal Erzsébet Görögországban megismerkedik a sármos Fülöp herceggel, a trón várományosa számára nem kérdés: ezzel a férfival akarja leélni az életét. A családja azonban ellenzi kapcsolatát a vagyontalan nemessel. Erzsébet mégis kitart választottja mellett, és már akkor megmutatkozik, milyen is ő valójában: erős akaratú, őszinte és szerény. A pár együtt birkózik meg Erzsébet legnagyobb feladatával, nevezetesen, hogy felkészüljön Anglia királynőjének a szerepére. A trónig vezető rögös út kemény megpróbáltatások elé állítja a fiatal házaspárt, az ezekkel való küzdelem nagymértékben meghatározza a királynő további életét.

Eva-Maria Bast életrajzi regényében II. Erzsébet rendkívüli életpályájából emel ki kulcsfontosságú időszakokat, amivel egészen új megvilágításba helyezi a királynőt. Betekintést nyerhetünk a brit királyi család kötelességgel és elhivatottsággal teli életébe, miközben megismerhetjük a fiatal Erzsébet mindennapjait még a trónra kerülése előtt.


Flora Harding: Erzsébet és Fülöp – A kezdet kezdete

Flora Harding: Erzsébet és Fülöp – A kezdet kezdete

Windsor, 1943. Miközben a világban háború tombol, Erzsébet, az ifjú hercegnő izgatottan várja, hogy újra találkozzon a lefegyverzően jóképű tengerésztiszttel, akit tizenhárom éves kora óta képtelen kiverni a fejéből. A Királyi Haditengerészet egyik legfiatalabb hadnagya, Fülöp mindazt képviseli, amitől Erzsébetet egész addigi életében óva intették. A kiszámíthatatlanságot. A már-már arcátlan vakmerőséget. A kalandvágyat.

Kapcsolatuk nemcsak VI. Györgyöt, hanem az udvart és a kormányt is aggodalommal tölti el: gyanús származásával és féktelen természetével Fülöp olyan kockázatot jelent, amelyet az ifjú hercegnőnek sosem lenne szabad vállalnia. Erzsébet azonban bárkivel kész szembeszállni ezért a szerelemért.

Flora Harding romantikus történelmi regénye izgalmas betekintést nyújt a korona árnyékában élők magánéletének legemberibb pillanataiba, és végigköveti, hogyan kezdődött a világ egyik legismertebb házaspárjának több mint hét évtizeden átívelő története.


Robert Lacey: A Korona – Királynő születik 1947–1955 (A Korona 1.)

⨠ a könyvről írt ajánlóm itt olvashatod.

Robert Lacey: A Korona – Királynő születik 1947–1955 (A Korona 1.)

Mi a valóság és mi ami pusztán fantázia? Mi az igazság és mi a legenda?

A Korona – The Crown : különleges könyvsorozat első kötete amely a II. Erzsébet angol királynő életét feldolgozó Netflix sorozat alapján készült.

Az ifjú hercegnő számára az 1952-es év tragikus fordulatot hoz: apja váratlanul meghal és Erzsébetnek – aki ekkor már feleség és anya – szembesülnie kellet élete legnagyobb feladatával; el kellett foglalnia a trónt és egy roppant birodalom kormányzásának terhét kellett vállaira venni. Nagy-Britannia lassan távolodott a háború nyomasztó árnyaitól, választ kellett találnia az új korszak új kihívásaira. E közben családi kapcsolatai sem könnyítették meg életét: édesanyja kételkedett házasságában, férje önérzetén csorbát ejtett az, hogy háttérbe kellett vonulnia, lázadó húga botrányos szerelmi viszonya pedig kínos epizód a korona és az egyház kapcsolatában. Miként születik a tapasztalatlan hercegnőből királynő, akinek minden döntését – legyen az magánéleti vagy államot érintő – egyetlen cél vezérli: a birodalom érdeke amely felett a Korona ragyog. Beleshetünk a történelem és a filmkészítés kulisszái mögé miközben átélhetjük egy nem mindennapi család örömeit, kétségeit és küzdelmeit.

A könyvet több száz fotó teszi teljessé.


A Korona 1. évad: történelem és valóság:


Robert Lacey: A Korona 2. – Politikai botrányok, személyes küzdelmek 1956–1977 (A Korona 2.)

Robert Lacey: A Korona 2. – Politikai botrányok, személyes küzdelmek 1956–1977 (A Korona 2.)

Mi a valóság és mi, ami pusztán fantázia? Mi az igazság és mi a legenda?

Könyvünk a Netflix The Crown című népszerű sorozatának 2. és 3. évada alapján készült . Az első kötethez hasonlóan most is Robert Lacey életrajzíró szakavatott kalauzolásával lehetünk részesei a filmdrámát inspiráló valós eseményeknek.

A történelem két viharos évtizedének, fontos társadalmi változásoknak, a nagyhatalmak egymásnak feszülésének, politikai csatározásoknak lehetünk tanúi melyek hatással voltak a világ alakulására és a királynő személyiségére, uralkodói magatartására, családi kapcsolataira.

A drámában kiemelt hely jut a szuezi válságtól és az amerikai-szovjet űrversenytől kezdve a Windsor hercegének Hitlerrel szembeni kínosan megengedő magatartásának tehertételéig, valamint a királynő házasságával kapcsolatban felmerülő szaftos pletykák okozta problémákig.

A Korona című sorozat és e könyv varázsa abban rejlik, hogy tartalmas szórakozást nyújt miközben a történelmet és egy kivételes személyiséget olyan szemszögből láttat mint még soha.

A könyvet sok-sok színes és fekete fotó teszi teljessé.


Még több könyves kontentért csekkold a többi közösségi média felületem is!