Katalin walesi hercegné – Egy leendő királyné életrajza címmel jelent meg 2024 őszén egy, a magyar piacon szerintem hiánypótló életrajz Kate Middletonról. A kötet ráadásul annyira friss, hogy az idei történések, nevezetesen a hercegné betegsége is helyet kapott a kötetben.
Katalin walesi hercegné – Egy leendő királyné életrajza
Utoljára nagyjából 10 éve jelent meg magyarul életrajzi könyv Katalin hercegnéről, így tényleg hiánypótlónak érzem Robert Jobson munkáját. Alapvetően a brit királyi család tagjairól szóló könyveket szkeptikusan szemlélem – főleg akkor, ha olyan személyről szól, aki még nagyon is életben van –, mert valljuk be, nagyon könnyű letérni az objektivitás mezejéről, és kibillenni egyik vagy másik irányba. Jobson is kibillent, de szerencsére nem szélsőséges módon, és inkább a pozitív elfogultság érezhető az írásán.
Katalin hercegné 2024-ben talán jobban reflektorfénybe került, mint valaha. Az eltűnése és az abból induló konteók, majd a betegségének a bejelentése és a fél világ aggodalma szerintem sok szempontból is érdekes és izgalmas médiacirkuszt teremtett (ezt leginkább szociológiai és marketing szemszögből írom), de ebben a felhajtásban igazán csak a lényeg veszett el, vagyis hogy kicsoda valójában Katalin? Főleg történelmi és a királyi családdal foglalkozó tartalomgyártóként gyakorlatilag folyamatosan azzal szembesültem, hogy egy félelmetes dehumanizációs lavina indult el, amelynek középpontjában a walesi hercegné állt. Nyilvánvalóan ehhez a tartalomfogyasztók szemléletmódja adja az alapot, de aki nyitott arra, hogy ne csak egy bábként, hologramként, testdublőrként, vagy egyéb hasonló, szerintem elrugaszkodott jelenségként tekintsen a jövőbeli brit királynéra, annak ez a kötet egészen jó kiindulási alapot adhat.
A könyv felépítése
A könyv első fele tényeken alapuló életrajzi írás, amelyben Kate Middleton háttere is előkerül, valamint egy szerintem könnyen érthető magyarázat arra is, hogy miért volt olyan nagy dolog, hogy Vilmos herceg, a leendő király egy közembert (=nem királyi, és nem arisztokrata származású) vett feleségül. A kötet első fele érthető és világos magyarázatot ad a királyi család néhány szokására, valamint végigköveti Katalin beilleszkedését is a királyi családba. Jobson ír a kezdeti nehézségekről, majd eseményeken és nyilvános megjelenéseken keresztül vezeti végig az olvasót a hercegné átalakulásán. A könyv első fele tehát némi pozitív kommentárral átszőtt, tényeken alapuló életrajz.
A problémám a kötet második felével volt, de itt a legnagyobb kérdés számomra az, hogy ez valójában mennyire probléma? A szerző ugyanis itt már kevésbé Katalinra fókuszált, és inkább a királyi családról kezdett sztorizgatni újságcikkek alapján.
Úgy gondolom, hogy ez a könyv nem nekem íródott, aki a szabadidejében a királyi családdal és a történelmükkel foglalkozik, tehát talán nem túlzás kijelentenem, hogy elég sok olyan információt is tudok, ami mivel nem szenzációhajhász, így a bulvárból bizony kimarad, tehát nem tekinthető általános tudásnak. Ez a könyv véleményem szerint azoknak íródott, akik nagyjából követik a királyi család híreit, de szinte semmit nem tudnak róluk – vagy éppenséggel pont Katalin walesi hercegné betegsége okán jött szembe velük az egész monarchia.
Ennek okán pedig noha a blogon a saját véleményem és a benyomásaimat szoktam megírni egy-egy könyvről, most kivételt teszek, és inkább általános megközelítésből írom meg a véleményem, a célközönség szemszögéből. Ilyen megközelítésből szemlélve írtam le a bejegyzés elején, hogy hiánypótló a Katalin walesi hercegné – Egy leendő királyné életrajza, ugyanis a tényeken túl emberként mutatja be a hercegnét. Pont úgy, ahogyan én is igyekszem megtenni egy-egy életrajzi videó során a királyi családról szóló YouTube-csatornámon is. A könyv első fele remekül összefoglalja, hogy hogyan vált Kate Middletonból a leendő királyné, míg a második fele ad egy általános képet a királyi családról, és a dinamikájáról, hogy mégis miben különböznek egy átlagos angol famíliától.
A könyv természetesen lehetne hosszabb is, és részletesebb is, de a véleményem szerint ez elrugaszkodott elvárás lenne. A királyi családban a részletes és mélyreható, hitelesített életrajzokat a célszemélyek halála után szokás elkészíteni – részben ugye a lezárult életút miatt, részben pedig mert szerintem teljesen érthető módon, nem szívesen teregetnének ki ártatlan, de mégis bensőséges információkat.
Kiknek ajánlom?
Elsősorban azoknak ajánlom, akik nem igazán ismerik vagy követik a brit királyi családot, de így vagy úgy, kíváncsiak arra, hogy kicsoda Katalin hercegné. Aki pedig aktívan követi őket, és képben van velük kapcsolatban, neki valószínűleg pont amiatt lesz biztos, hogy a polcán akarja tudni a legutóbb megjelent királyi életrajzot.
Noha a szerző újságíró, azonban a kötet inkább tényszerűen igyekszik bemutatni Katalin hercegnét, valamint mivel ez egy nem hitelesített életrajz, így korábban soha nem hallott kulisszatitkok sem szerepelnek benne.
Még több könyves kontentért csekkold a többi közösségi média felületem is!
Robert Jobson: Katalin walesi hercegné – Egy leendő királyné életrajza | a könyv adatai
Hogyan vált Katalin walesi hercegné azzá a nővé, akit ma világszerte ismerünk? Hiteles, revelatív életrajz a királyi udvarhoz kiterjedt kapcsolatrendszerrel kötődő Robert Jobsontól.
Kate Middleton története modern tündérmese.
Egy vonzó, okos és ambiciózus, ám hétköznapi környezetből származó lány az egyetemi tanulmányai elején megismerkedik az ugyancsak egyetemista herceggel. Most pedig, miközben a brit monarchia jelentős változásokon megy keresztül, minden valószínűség szerint ő lesz a brit történelem második „polgári”, azaz nem nemesi családból származó királynéja.
Katalinnak megjelenésével, kedves mosolyával, stílusával, természetességével nem csak a brit alattvalók szívébe sikerült belopnia magát, a világ minden táján szeretik őt. A szerény, önmagán is nevetni tudó, nagy munkabírású, könnyen megközelíthető hercegné és Vilmos herceg rövid időn belül a királyi család legnépszerűbb párosa lett. Természetesen az ő személyét sem kerülték el bizonyos botrányok, a közelmúltban pedig az egészségéért aggódott a nyilvánosság.
A királyi család tagjai iránti mindig is hatalmas volt az érdeklődés az új, és most Robert Jobson segítségével bepillanthatunk a kulisszák mögé. A szerző kapcsolatrendszerének köszönhetően hivatalos és kevésbé hivatalos, az udvari viszonyokat jól ismerő forrásokra támaszkodva mutatja be, milyen utat járt be a Vilmos herceg életébe kedves, hétköznapi lányként belépő Katalin, és miként vált azzá a világszerte csodált, mégis minden megnyilvánulásában természetes nővé, akinek ma ismerjük.
„A sors akaratából Katalin szerelmi házasságot kötött Vilmossal, és sikerült azzá az emberré válnia, aki mindig is lenni akart. Életében elért sikereit elsősorban a rendíthetetlen jellemének köszönheti: annak az erős akaratú, éles eszű és elszánt nőnek, aki a gyakran felvillanó, ragyogó mosoly mögött rejtőzik. Egy nap ez a középosztályból származó berkshire-i lány lesz az első, aki V. Vilmos király hitveseként a nép gyermekeként valóban a nép királynéja lesz.
Egészségi problémái, kórházi kezelése, rákdiagnózisa és hosszas lábadozása, amit a nyilvánosságtól visszavonulva tölt egy olyan időszakban, amikor a király maga is daganatos megbetegedéssel küzd, rávilágítottak arra, hogy mennyire fontos Katalin a nemzet és a királyi család számára.”