Az utolsó szerelmes levél címmel jelent meg Jojo Moyes regénye, amely két idősíkon játszódik, és amelyben egy romantikus rejtély is az olvasó elé tárul. A könnyed romantikust sejtető borító alatt azonban egy érzelmi hullámvasút rejtőzik, amitől lehetetlen nem elérzékenyülni.
Az utolsó szerelmes levél
Hirtelen azt hittem, hogy ez volt az első Jojo Moyes-regényem, de közben rájöttem, hogy az Áradó fényt már olvastam tőle néhány évvel ezelőtt. Ettől függetlenül én az első romantikus Jojo Moyes könyvemnek titulálom, mert az Áradó fény inkább történelmi, azonban Az utolsó szerelmes levélben nagyobb hangsúlyt kap a romantika és az érzelmek. És mivel hatalmas a hype a szerző körül (vagy legalábbis néhány éve még biztosan az volt), így bevallom, eléggé féltem ettől a történettől – pedig nem hogy nem kellett volna, hanem kicsit jobban kellett volna bíznom magamban.
Az utolsó szerelmes levél két idősíkon játszódik, 1960-ban és 2003-ban, itt pedig két nő történetét ismerhetjük meg, Jenniferét és Ellie-ét. A két hölgy látszólag nem is különbözhetne jobban egymástól, azonban nyilvánvalóan nincsenek véletlenek, ezek a sorsok idővel szépen egybefonódnak (ez igazából csak racionalitás és logika, máskülönben miért lenne két idősík).
Jennifer Stirling egy gyönyörű, jómódú férjes asszony, aki egy autóbaleset után a kórházban ébred, és nem emlékszik semmire. Az állítólagos férje hűvös és távolságtartó, finoman szólva is furcsán viselkedik, és valami azt súgja Jennifernek, hogy valami nem stimmel. A nő végül talál egy rejtélyes szerelmes levelet. Eközben Ellie 2003-ban újságíróként dolgozik Londonban, egy nős férfival folytat viszonyt, és véletlen rálel egy 1960-ból származó szerelmes levélre az újság archívumában. A levél annyira meghatja, hogy kutatómunkába kezd, hogy kiderítse, hogy ki volt ez a rejtélyes pár, és vajon sikerült-e megvalósítaniuk a közös életüket.
A rejtélyes történelem
Talán nem meglepő, ha számomra Jennifer részei voltak az izgalmasabbak, avagy rejtély a rejtélyben, és az olvasó a nővel együtt kezdi el összerakosgatni a kirakós elemeit. A regény számomra eleinte kissé furcsának hatott, nehezen tudtam különválasztani, hogy ki kicsoda, és hogy miért ugrabugrálunk két látszólag egymástól teljesen különböző idősíkon. Idővel viszont nem hogy értelmet nyert, hanem Jenniferrel együtt akartam én is megtudni, hogy mi történt vele, ki írta a rejtélyes levelet, majd pedig hogy sikerül-e megtalálni a szóban forgó férfit. A történet előrehaladtával pedig a két idősík is egyre több értelmet nyer.
Iszonyú nehéz erről a történetről spoilermentesen írni, mert tulajdonképpen minden fejezet egy újabb színskála, amelyek újabb és újabb árnyalatokat adnak a már meglévőekhez. Viszont talán azzal „nem lövöm le a poént”, ha azt mondom, hogy Az utolsó szerelmes levél sokkal több egy mezei romantikus regénynél. Jojo Moyes történetének több dimenziója van, ahol nem is feltétlenül maga a romantika, hanem az érzések, valamint azoknak a hatásai kapnak főszerepet.
És ha valaki nem sűrűn pityereg egy könyvön, akkor Az utolsó szerelmes levél végére garantáltak a könnyek – nem feltétlenül a nagy finálé miatt, hanem sokkal inkább azért, mert a történet teljes egésze, a több mint 40 évet felölelő íve kólint fejbe. Engem például olyannyira, hogy ez után tényleg nem tudtam egy ideig másik könyvet olvasni, mert annyira a hatása alatt voltam. Aztán két hónapra volt szükségem ahhoz, hogy újabb Jojo Moyes-könyv után akarjak nyúlni. Rengeteg remek történettel találkozok, de az viszonylag ritka, amikor érzelmileg ennyire beránt egy könyv, szóval bravó Jojo!
Kiknek ajánlom?
Ha kedveled a történelmi és romantikus vonalat, akkor valószínűleg tetszeni fog Az utolsó szerelmes levél. Ha kedveled a szerző regényeit, de ezt még nem olvastad, akkor feltételezem, hogy csak idő kérdése, ugye? Viccet félretéve, ha szereted az érzelmi hullámvasút-sztorikat, akkor mindenképp ajánlom.
Még több könyves kontentért csekkold a többi közösségi média felületem is!

„Legdrágább, egyetlen Szerelmem!
Amit mondtam, komolyan is gondoltam. Arra a következtetésre jutottam, hogy csak úgy léphetünk tovább, ha egyikünk nagy merészségre szánja el magát.”
A nő gyönyörű, gazdag, kifinomult, aki éli a gondtalan feleségek életét. A férfi szabad, szenvedélyes, sebzett lelkű, zabolázhatatlan. Semmi sem indokolja, hogy ők ketten egymásba szeressenek, a sors mégis szenvedélyes köteléket fon közéjük…
Negyven évvel később a fiatal, ambiciózus újságírónő titokzatos szerelmes levélre bukkan a könyvtárban. Az érzelmektől átitatott üzenet meglepően nagy hatással van rá: mindenképpen ki akarja nyomozni az ismeretlen férfi és nő történetét. Ha kiderülne, hogy a szerelmük beteljesedett, talán arra is van remény, hogy az ő összekuszálódott élete is jó irányt vegyen…
Az utolsó szerelmes levél csodálatos romantikus történet szerelemről, kitartásról és összetartozásról, az egyik legnagyobb kortárs brit mesélő, Jojo Moyes tollából. A regényből 2021-ben készült filmes változat Shailene Woodley, Felicity Jones és Callum Turner főszereplésével.