A hegedűvirtuóz címmel jelent meg Harriet Constable első regénye, amely a 18. századi Itáliába repíti el az olvasót. A történet főszereplője egy árva kislány, Anna Maria della Pietà, akiből később a világ egyik leghíresebb hegedűvirtuóza válik.
A hegedűvirtuóz
A hegedűvirtuóz cselekménye 1696-ban kezdődik, amikor egy prostituált életet ad egy kislánynak, akit az Ospedale della Pietà árvaháznál hagy egy búcsúüzenettel, és egy félbevágott kártyalappal. A kislány az Anna Maria nevet kapja, és az árvaházban lakók átlagos életét éli egészen addig, míg fel nem fedezi, hogy különös hívást érez a hegedűjátékhoz. Az igazi fordulat akkor következik be, amikor megérkezik az új zenetanár, Antonio Vivaldi, aki először hitetlenkedve figyeli a lányt, aki minden szabályt áthág azért, hogy hegedülhessen. Végül a szárnyai alá veszi, és idővel a legkülönlegesebb és legtehetségesebb növendékévé válik.
Anna Maria, a mindennapi hős
A regény egyszerre felemelő és keserédes, megható és izgalmas, és gyakorlatilag alig tudtam letenni. Alapvetően nagyon szeretem az erős női karaktereket, azonban Anna Maria della Pietà nem azért válik ilyen alakká, mert valami grandiózust vitt véghez, hanem mert volt mersze kitörni abból a sokszor korlátokkal teli életből, amelybe még csecsemőként került bele. Olyan karakter, aki mindent megtesz az álmaiért, még akkor is, ha ezért kinevetik, vagy ha emiatt elfordulnak tőle a társai. Utóbbi kapcsán természetesen felmerülnek morális kérdések, hogy mi az az ár, amit még megengedhet magának egy barátság, azonban Harriet Constable ezt a témát is érzékenyen és nagyon szépen fűzi bele a fő történetszálba.
Anna Maria della Pietà valóban létezett, és valóban ha nem is csak a kora, hanem a történelem egyik legnagyobb hegedűvirtuózává vált. Számomra ez adott ennek a történetnek egy hatalmas pluszt, hogy noha fiktív elemekkel tarkított a regény, mégis benne van az a lehetőség, hogy a valódi Anna Maria is keresztülmehetett hasonló küzdelmeken. Fájdalmas és igazságtalan helyzetek sokaságán, amin akarattal, és az álmai kergetésével felülemelkedhetett.
A hegedűvirtuóz a tehetség, a szorgalom, és az akaraterő regénye, amelyben fontos szerepet kap a bajtársiasság is. Az idei évem első olvasmánya volt, és rögtön tudtam, hogy az egyik legjobb is, amire azonnal rátettem a kedvenc címkét Molyon (amit viszonylag ritkán szoktam megtenni).
Kiknek ajánlom?
Mindenkinek, aki kedveli a női sorsokról szóló regényeket. Természetesen azoknak is, akik szeretnek valós történelmi személyekről olvasni, és nem bánják, ha fiktív elemekkel színesíti a történetet a szerző. Mindemellett úgy jellemezném a könyvet, hogy egy olyan regény, amelyben a mindennapi élet kihívásai jelentik a legküzdésre váró problémákat, amelyeket a főhős emberien, találékonyan teljesít.
Még több könyves kontentért csekkold a többi közösségi média felületem is!

„Emlékezni fognak rám. Jelentése lesz az életemnek.”
Velence, 1704: pompa, bálok és csillogás. Ám a városnak van egy másik arca is: nyomor, betegség és kétségbeesés. Az Ospedale della Pietában nap mint nap nem kívánt lánycsecsemőket helyeznek el egy apró falrésen keresztül.
A nyolcéves Anna Maria csak egy a háromszáz lány közül, akik az árvaház falai között nőnek fel, de tudja, hogy nagyságra hivatott. Megszállott és tehetséges, küldetése, hogy Velence legnagyobb hegedűművésze és zeneszerzője legyen.
De milyen esélyei lehetnek egy árva lánynak? Amikor Antonio Vivaldi, a maestro sztárnövendékének választja, Anna Maria tudja, mindent meg kell tennie, hogy a zseniális, de nehéz természetű ember kedvében járjon. Ám ahogy Anna Maria csillaga egyre magasabbra emelkedik, és azzal fenyeget, hogy túlszárnyalja mentorát, az álom, amelyért oly céltudatosan és kíméletlenül küzdött, veszélybe kerül…
Velence bűzös csatornáitól a pompás palotákig – történet egy nő fékezhetetlen ambíciójáról, veszteségről és diadalról, valamint arról, hogy kire emlékezünk, és ki vész a feledés homályába…