Az ​éhezők viadala címmel jelent meg Suzanne Collins azóta bestsellerré vált könyvsorozata, eredetileg 2008-ban. A fő trilógia után két kiegészítő történet jelent meg a 2020-as években, így Collins disztópiája gyakorlatilag a reneszánszát éli majd’ 20 évvel a megjelenése után.

Mindenki emlékezni fog ránk. Az emberek megjegyzik az arcomat, és a nevemet. Katniss. A lány, aki lángra lobbant.

Az ​éhezők viadala

Közel 20 éve jelent meg Az ​éhezők viadala, amibe önmagában belegondolni is iszonyú fura, azonban 2020-ban és 2025-ben megjelent egy-egy előzménykötet, így az eredeti történetek is a reneszánszukat élik. Olyannyira, hogy Az aratás hajnala annyiszor jön velem szembe, hogy úgy döntöttem, hogy ideje végre először elolvasni Az ​éhezők viadalát.

Tudom, hogy Az ​éhezők viadala az OG young adult disztópia, ami olyan dominóeffektust hozott létre a sötét jövőben játszódó regényekkel, mint a vámpíros szálon a Twilight, viszont olvasás közben nem tudtam nem A beavatott-ra gondolni, ami az én OG tinidisztópiám. És nem tudtam nem néhány másik, azóta olvasott zsánersztorira sem gondolni, azaz hogy honnan is indult az egész őrület.

Ekkor valami váratlan történik. Én legalábbis nem számítok rá, mivel a Tizenkettedik Körzet lakói eddig nem sokat törődtek velem. De valami megváltozott, amikor jelentkeztem Prim helyére, és úgy tűnik, fontos lettem nekik. Valaki elkezdi, aztán egyre többen csatlakoznak hozzá, míg végül szinte mindenki hozzáérinti a szájához bal kezének három középső ujját, és kinyújtja felém a kezét. A Tizenkettedik Körzet ezen régi szokását manapság már nemigen elevenítik fel, csak temetéseken lehet látni, nagy ritkán. A hála és a csodálat kifejezésére használják, mifelénk így búcsúznak azoktól, akit szeretnek.

Sallangmentesen és gyorsan kibontakozó világ

Az ​éhezők viadala kapcsán egy pozitív meglepetés volt számomra, hogy Collins nem húzza az olvasó idejét, hanem rögtön belecsap a lecsóba. Nem spilázza túl a világépítést, de azért pont elegendő információt szolgáltat, hogy kiderüljön, hogy mi Panem rövid története, miért van tizenkét körzet, és miért rendezik meg az éhezők viadalát minden évben. Katniss Everdeen noha egy porszem a hatalmas gépezetben, de ő képviseli az akaraterőt, a küzdelmet, hogy bármi történjék, muszáj ellátnia a családját. Ez végül odáig fajul, hogy önként jelentkezik a húga helyett kiválasztottnak, hogy aztán egy egész nemzet előtt váljék a remény szimbólumává.

Így 2025-ben olvasva helyenként erősen beugrott az „oszd meg, és uralkodj” mondás, és a viadal kapcsán az sem igazán volt disztópikus, hogy mennyire nehéz embernek maradni egy embertelen környezetben. Felnőtt fejjel nézve Az ​éhezők viadala egy olyan világ, amelyben ha az ember nem trükközik és nem taktikázik, akkor végtére is meghal. Katniss karaktere számomra magában hordozta a gyermeki ártatlanságot és naivitást is, ami aztán erősen átalakult, hogy hőssé válhasson.

A Tizenkettes Körzet. Ahol biztonságban éhen halhat az ember.

Tiniként vagy fiatal felnőttként valószínűleg azt szerettem volna benne nagyon, hogy mennyire izgalmas, hogy Katniss mennyire tökös csaj, és hogy nem ismeri a lehetetlen fogalmát. Ezek egyébként most is kifejezetten vitték előre az olvasmányélményem, de esküszöm, hogy álmomban nem gondoltam, hogy egyszer egy YA disztópia kapcsán párhuzamot fogok vonogatni a valósággal. Vagy ha már itt tartunk, hogy pszichológiai összefüggéseken agyalok akkor, amikor épp nem olvasok (meg néha olvasás közben is).

Korábban egyébként egészen vegyes véleményeket hallottam a könyvről. Természetesen rengeteg pozitívat, de azért jöttek negatív kritikák is. Nos, nekem tetszett, és őszintén örülök, hogy totál random módon elkezdtem olvasni. Hogy aztán a következő két kötetet is azonnal elfogyasszam, mert tényleg sikerült lekötnie.

Különben sem szoktam soha feladni harc nélkül, még akkor sem, ha a dolgok teljesen reménytelennek tűnnek.

Kiknek ajánlom?

Azért itt most picit bajban vagyok, mert valószínűleg többen olvasták már, mint akik nem. Ha esetleg nem olvastad még, akkor bátran kezdj bele! Ahogyan írtam, Az ​éhezők viadala az „eredeti” tinidisztópia, egyrészt elég sok, ez után született műben fel lehet fedezni a vonásait, másrészt pedig a szerző tényleg gördülékenyen ír, és nem rizsázik feleslegesen csak azért, hogy hosszabb legyen a könyv terjedelme. Nem utolsó sorban pedig esküszöm szívmelengető volt visszacsöppenni a 2010-es évek elejének könyves hangulatába, nálam ez egy extra pont a sztoriban.

Tudom, hogy sosem fogok megházasodni, nem akarok gyerekeket szülni, mert nem akarom, hogy egy ilyen világban kelljen élniük.

Még több könyves kontentért csekkold a többi közösségi média felületem is!


Suzanne Collins: Az ​éhezők viadala (Az éhezők viadala 1.)

Életben tudsz maradni egy olyan vadonban, ahol mindenki az életedre tör? Észak-Amerika romjain ma Panem országa, a ragyogó Kapitólium és a tizenkét távoli körzet fekszik. A Kapitólium kegyetlenül bánik Panem lakóival: minden évben, minden körzetből kisorsolnak egy-egy tizenkét és tizennyolc év közötti fiút és lányt, akiknek részt kell venniük Az Éhezők Viadalán. Az életre-halálra zajló küzdelmet élőben közvetíti a tévé. A tizenhat éves Katniss Everdeen egyedül él a húgával és az anyjával a Tizenkettedik Körzetben. Amikor a húgát kisorsolják, Katniss önként jelentkezik helyette a Viadalra, ez pedig felér egy halálos ítélettel. De Katniss már nem először néz farkasszemet a halállal – számára a túlélés a mindennapok része. Ha győzni akar, olyan döntéseket kell hoznia, ahol az életösztön szembe kerül az emberséggel, az élet pedig a szerelemmel.


Suzanne Collins trilógiája az utóbbi évek legnagyobb nemzetközi könyvsikere, amely hónapokon át vezette az eladási listákat a világ számos országában. 2012 márciusában pedig a mozikba kerül Az Éhezők Viadala filmváltozata, Jennifer Lawrence-szel a főszerepben.