A Tűzőrző lánya címmel jelent meg Angeline Boulley young adult krimije, amely az ojibwe őslakos amerikai közösségbe kalauzolja el az olvasót. A történet azonban több ennél, és a törzs jelenkori küzdelmeibe is bepillantást enged.

A változás akkor is bekövetkezik, ha tudatosan próbáljuk elkerülni.

A Tűzőrző lánya

A Tűzőrző lánya már nagyon régóta csücsült a polcomon, türelmesen várva a sorát, hogy őt is elolvassam. És aztán idén télen egy hirtelen elhatározástól hajtva kézbe is vettem. Alapvetően kissé vonakodom a számomra ismeretlen kultúrákról ennyire mélyen szóló könyvektől, mert tulajdonképpen csak a szerzőn múlik, hogy milyen narratívát akar használni, milyen irányba akarja elvinni a történetet. Angeline Boulley véleményem szerint remek munkát végzett ezzel a regénnyel.

A történet főszereplője Daunis Fontaine, aki félvér ojibwe, és 18 évesen kívülállónak érzi magát. A származása miatt sehová sem tartozik igazán, azonban a szűk családja és barátai mindenben támogatják. Daunis élete viszont akkor áll a feje tetejére, amikor egy nem várt tragédia történik, amelynek folyományaként minden és mindenki gyanússá válik. A lány noha vonakodva, de beleegyezik, hogy az FBI megfigyelőjévé váljon, és segítsen felfejteni a közösséget célzó droghálózat szöveteit.

Amikor valaki meghal, minden, ami vele kapcsolatos, múlt idővé válik. Kivéve a gyászt. A gyász a jelenben marad.

Nagyon szerettem olvasni A Tűzőrző lányát, mert egyrészt érdekes és pörgős krimi, másrészt pedig pont az az erőssége, amitől először tartottam. Sőt, tovább megyek, ugyanis a szerző, Angeline Boulley maga is ojibwe, így nyomozós részeket leszámítva tényleges bepillantást engedett a törzsi életbe – vagy legalábbis annak a maradékába. Noha a regény young adult krimi, az ojibwe kultúra is hatalmas szerepet kap a történetben, ami számomra európai olvasóként külön izgalmas volt. Ezek a részek talán külön kis történetek voltak a nagy történetben, vagy lehet, hogy csak engem nyűgözött le ez az egész nem várt módon.

A Tűzőrző lánya ha csak a krimiszálat nézem, akkor nem tűnik kiemelkedőnek, azonban a nyomozás és a törzs kulturális helyzete, túlélése nagyon is összekapcsolódik. Daunis saját identitáskeresése remek párhuzamot állít azzal, hogy a modern korban vajon hogyan tud fennmaradni a törzs, és annak az igen gazdag hagyományai.

Ismét megállapítom, hogy az öregeink a legnagyobb erőforrásunk, ők testesítik meg a kultúránkat és a közösségünket. Az ő történeteik révén kötődünk a nyelvünkhöz, a gyógyfüveinkhez, a földünkhöz, a klánjainkhoz, énekeinkhez és hagyományainkhoz. Hidat képeznek a múlt és a jelen között, és vezetik azokat, akik a jövőben folytatni fogják. Mi tiszteljük örökségünket és népünket, azokat, akik még élnek és azokat, akik már elmentek.

Kiknek ajánlom?

Ha azt írnám, hogy mindenkinek, aki kedveli a young adult irodalmat és a krimit, akkor túlságosan tág kereteket adnék. Noha A Tűzőrző lánya főszereplője tinédzsernek számít, azonban a regény és az üzenete ennél sokkal mélyebb és gazdagabb, így azoknak is bátran ajánlom, akik általánosságban idegenkednek a YA irodalomtól. A történet akkor is remek választás lehet, ha az olvasmányaidon keresztül szeretsz ismeretlen kultúrákat felfedezni, megismerni.

A szeretet azt jelenti, hogy azt akarom, hogy jó életed legyen, még akkor is, ha én nem vagyok a részese.

Még több könyves kontentért csekkold a többi közösségi média felületem is!


Angeline Boulley: A Tűzőrző lánya

Faji előítéletek, egy sokkoló gyilkosság utáni nyomozás és lenyűgöző betekintés az amerikai őslakosok kultúrájába – A Tűzőrző lánya 2021 legnagyobb young adult sikere az Egyesült Államokban, amelyből Barack Obama és Michelle Obama készít sorozatadaptációt a Netflix számára.